Tvrdá studniční voda v bazénu? Není problém!

Tvrdá studniční voda v bazénu? Není problém!
Tedy nemusí být, pokud víme, jak na věc. Setkáváme se často s dotazem „…Víte my normálně napouštíme bazén vždycky ze studny a nikdy se nic nestalo, ale letos jsme si koupili ty vaše výrobky a voda je hnědá…?! Co s tím máme dělat?“, nebo „…Prosím vás, my jsme si pořídili bazén, napustili jej normálně vodou z kohoutku a teď máme najednou stěny celé bílé, ….?“. Popřípadě úvod jako z předchozí otázky, ale voda je mléčná. A známý volal, že jeho známý má tedy také tvrdou vodu normálně v řadu a napustil bazén a teď tedy je to skoro na kladivo a majzlík, aby  dostal ten nános ze stěny pryč. V těchto případech tvrdá voda problém je, protože došlo k vypadení solí z roztoku a my musíme řešit následky.

Co udělat, abychom neměli problém? Aby žádná z alkalických solí z roztoku nevypadla do podoby hnědé sraženiny nebo bílých usazenin?

JIŽ V PRVNÍCH FÁZÍCH NAPOUŠTĚNÍ STUDNIČNÍ A TVRDÉ VODY ( nic nezkazíme, pokud tak postupujeme vždy ) APLIKUJEME PŘÍPRAVEK „MASKOVAČ TVRDOSTI“ OD VODNÁŘE PODLE OBJEMU VODY V BAZÉNU. V prvních fázích proto, že železnaté ionty obsažené ve studniční vodě se ihned oxidují vzdušným kyslíkem na železité do formy rezavé sraženiny hydroxidu železitého při pH neutrálním a vyšším. Pokud se nezoxidují vzdušným kyslíkem, tak určitě po „zašokování“ jakýmkoli oxidovadlem, chlorovým nebo kyslíkovým či ozonátorem. Murphyho první zákon je v tomto případě zcela na místě a kdo čte návody na použití bazénové chemie a ošetřování bazénové vody, jistě si ušetřil hodiny zbytečné práce.

Co udělat, když mám problém, jako tazatelé z úvodu článku?

Je-li voda po napuštění a úvodní úpravě bílá nebo se na stěnách začali tvořit usazeniny, změřte pH a snižte je pomocí přípravku „pH mínus“ až k úrovni 6. Zapněte filtraci a vyčkejte 1-2 dny, sraženina by se měla rozpustit. Poté aplikujte Maskovač tvrdosti a zvyšte pH na neutrální úroveň.
Snížení pH pomůže i uvolnění nánosů vápenatých usazenin ze stěn bazénu, rozhodně bude i pomocí kartáče a koštěte jejich odstranění snazší. V záhybech a pórovitých plochách, kde jsou usazeniny delší dobu, naneste na místo přípravek „Na usazeniny“. Je to silně kyselý gel, který sraženiny naruší a uvolní, abychom je snadno setřeli z povrchu pryč. Pracujte s gumovými ochrannými rukavicemi.

S hnědou vodou plnou sraženiny hydroxidu železitého je to horší. Můžete se samozřejmě koupat i v hnědé vodě, na zdraví to žádné negativní následky nezanechá, ale musíte se smířit s tím, že hnědá sraženina se postupně usadí na vodorovné plochy a výstupky a nevratně je zabarví do hněda. Horší proto, že snížení pH by muselo být razantní a v tak velkém objemu by bylo neefektivní. Doporučujeme vodu vypustit, stěny a všechny plochy očistit ( opět si pomůžete přípravkem „Na usazeniny“, kde to bude třeba) a poté bazén napustit správně podle návodu a hlavně s přípravkem „Maskovač tvrdosti“.

Vím, končíme řešením problémů, vícenáklady, vícepracemi, ztraceným časem… , ale pozitivní je na celém tom martýriu, že už nikdy na „Maskovač tvrdosti“ při  napouštění čerstvé vody do bazénu nezapomeneme.   
 
Příjemnou sezónu a pohodové dny u vody přeje

Vodnář

Odeslat článek známému   Vytisknout