Ta voda je jako kafe, zlato

Ta voda je jako kafe, zlato

Mít v letním parnu na zahradě vlastní bazén, to je výhra v loterii! Tedy pro všechny ostatní, nikoliv pro vás - jako člena rodiny, na kterého padá odpovědnost za to, aby voda v bazénu byla vždy čistá a průzračně modrá. Nač nezapomenout a co nepodcenit, aby se vaše rodina stihla přes prázdniny dosyta vymáčet?

Spoustu práce si ušetříte, když v rámci prevence přenesete část odpovědnosti i na rodinné příslušníky a důrazně jim vysvětlíte, že jejich cesta do bazénu povede zásadně přes sprchu. Do vody se tak nedostane velká část zbytků opalovacího krému a kosmetiky, potu, hlíny, trávy, písku a dalších nečistot, které podporují tvorbu zákalů a řas. A nechcete-li pracně lovit z vody listí ze sousedovy jabloně, pořiďte si nad bazén střechu nebo alespoň kupte ochrannou plachtu, kterou budete na noc bazén zakrývat jako mimino peřinou.

Pokud se do vody přesto dostanou mechanické nečistoty, zachytíte je na hladině i na dně speciální síťkou. Kromě síťky se vám bude při úklidu hodit také kartáč a bazénový vysavač, ať už mechanický, poloautomatický nebo automatický. 

Jen ji pěkně prožeňte

Zásadními lapači vodních nečistot jsou bazénové filtry. Odborníci doporučují prohnat jimi vodu alespoň dvakrát denně a dobu filtrace ideálně rozdělit do několika časových úseků. Nejpoužívanější jsou dnes pískové filtry na bázi přírodního křemičitého písku, které si dobře rozumí hlavně s většími rodinnými bazény. V jejich prospěch hovoří nenáročná údržba a také fakt, že filtrační náplň není nutné měnit častěji než za dva až tři roky.

Pro malé bazény do objemu 5 metrů krychlových se hodí kartušová filtrace, kdy se voda čistí přes papírovou vložku, zachytávající veškeré nečistoty. Tento druh filtru dokáže vyčistit vodu za 6 až 8 hodin, při častém koupání v horku i za 3 až 4 hodiny. Zamlouvat se vám bude snadné ovládání a v porovnání s pískovým filtrem i nižší cena. Na druhou stranu se budete muset smířit s nižší výkonností a s nutností vyměňovat papírovou vložku i vícekrát za sezónu a čistit filtr i několikrát za týden.

Jde to i bez filtru

Ačkoliv se všude píše, že bazén bez filtrace je jako dům bez oken, vězte, že ty menší mohou fungovat i bez filtru, minimálně po dobu nezbytně nutnou. Udržet v nich vodu v použitelném stavu si však žádá více vaší pozornosti a pravidelně vyvíjeného úsilí.

Tajemství čisté a jiskrné vody spočívá v měření a úpravě pH vody a zajištění dostatečného obsahu dezinfekce. Použít můžete všechny druhy, tedy chlorovou dezinfekci, bezchlorovou i kyslíkovou.

V případě chlorové chemie doporučujeme u malých bazénů kvůli snazšímu dávkování používat přípravek Akce, které jsou určené pro šokové ošetření vody a rychle zneškodní veškeré organické nečistoty. Pokud potřebujete vodu celkově ošetřit, sáhněte po tabletách Kompleton mini, jež obsahují kromě složky pro dezinfekci také látky pro stabilizaci chloru, vločkování a proti tvorbě řas.

Tablety, které všechno vyléčí

Všechny typy dezinfekce jsou samozřejmě vhodné i u větších rodinných bazénů do 10 metrů krychlových. V případě chlorové chemie určitě oceníte přípravky Vodnář Akce, určené k šokovému ošetření vody. Chcete-li zabít více much jednou ranou, sáhněte po multifunkčním přípravku Vodnář Komplexon, jehož každá tableta obsahuje složky pro dezinfekci, stabilizaci chloru, vločkování a proti tvorbě řas.

Máte-li v rodině alergika nebo „citlivku“, raději zvolte polymerovou chemii, která je cenově jen o málo dražší než přípravky s chlorem. Chlor sice spoustě lidí nevadí, ale přece jen některým jedincům a zejména dětem může způsobovat podráždění kůže, očí a sliznic, tak proč riskovat, když je na výběr? Tím spíš, když cenově se už chlorové chemii velmi blíží. Bezchlorová řada přípravků Vodnář navíc pamatuje na všechno: řeší tvrdost vody, správnou hodnotu pH, usazování nečistot, filtraci, usazování nečistot na stěnách bazénu i úpravu vody. Její vlajkovou lodí je Guanicid, tekutý přípravek pro ošetření vody v domácích bazénech s filtrací a bez filtrace. Umí si skvěle poradit s bakteriemi, řasami, viry a plísněmi. Abychom zajistili kromě dezinfekce i oxidaci organických nečistot, doporučuje se zkombinovat Guanicid s kyslíkovou chemií Oxy Light na bázi peroxidu vodíku.

Myslí automaticky za vás

Základem úspěchu je správné dávkování přípravků. Dezinfekci do bazénu dodáváme obvykle jednou týdně, v případě aktuální potřeby i častěji. Pokud se chceme vyhnout šokové dávce, při aplikaci nám přijde vhod plovoucí dávkovač, který chemii uvolňuje do vody postupně, klidně i deset dní. Jen je nutné ho před koupáním z bazénu vylovit.

Péči o vodu ve větším bazénu umí zásadně zjednodušit automatika na dávkování chemie. Jde o zařízení, které samo posoudí hodnoty vody v bazéně a podle toho reguluje a dávkuje, co je aktuálně třeba – volný chlór, aktivní kyslík, vločkovač a třeba také hodnotu pH (nemáme-li automatické zařízení, musíme měřit pH speciálními testery, protože doporučená hodnota se pohybuje mezi 6,8 a 7,2). Zvažujete-li pořízení automatiky, vezměte v úvahu především čas, který v bazénu trávíte, protože investice do takového „bezstarostného života“ vás přijde i na několik desítek tisíc korun.

Jak si prodloužit sezónu

Když už jste si pořídili domů rodinný bazén, byla by určitě škoda, omezovat dovádění v něm jen na teplé dny. Vždyť kdoví, kolik jich o prázdninách bude? Ne každý letní den bývá opravdu letní, nemluvě o tom, že koupání v září je taky fajn.

A opět máte na výběr, jakým způsobem chcete vodu ohřívat na příjemnou teplotu. Co třeba přenechat tento úkol sluníčku? Solární ohřev bazénu je v posledních letech velmi populární, poněvadž montáž zařízení je snadná, systém je nenáročný na obsluhu a přitom dokáže zvýšit teplotu vody v bazénu až o 6 °C, tedy prodloužit si koupací sezónu až o několik týdnů. Jedinou nevýhodou je závislost na slunečním svitu.

Toho se nemusíte bát u elektrických přímotopů, které jsou výkonné, ovšem nejen co se teploty vody týče. Horko vám bude nejspíš i při pohledu na účet za spotřebu elektřiny. Naštěstí je tu ještě varianta tepelného čerpadla, které spojuje výhody obou výše jmenovaných systémů - svou práci zvládá na jedničku a přitom dokáže „vytáhnout“ ze vzduchu dostatek tepla, i když je zrovna zataženo nebo prší.

Spokojenost především

Jak vidno, mít za domem krásné soukromé koupaliště není úplně bez práce. Ale na druhou stranu, za ten pohled na cákající se děti a partnera nebo partnerku slastně odpočívající na matračce uprostřed bazénu za tu trochu úsilí přece stojí, ne?

Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty