Zajímavosti a informace

Úprava pH vody: zbytečnost nebo nutnost?
Ideální hodnota pH bazénové vody je 7,2 -7,6. Pokud je pH vody ve vašem bazénu mimo tuto vymezenou oblast, většinou vám začínají problémy. Na hodnotě pH je přímo závislá účinnost většiny dezinfekčních prostředků. V případě, že je pH příliš nízké, korodují kovové části a zvyšuje se rychlost blednutí barev plastů a fólií, pokud je pH příliš vysoké, vylučuje se vápník z vody a dochází k jejímu zakalení. Ve vzduchu v okolí bazénu dojde ke zvýšené koncentraci chloru, která může způsobit podráždění očních spojivek.
Při běžném používání bazénu se pH vody pomalu mění podle místního složení a tvrdosti vody. U měkkých vod pH klesá, u tvrdých stoupá. Správnou hodnotu pH jednoduše upravíte přidáním prostředku pH plus nebo pH minus při zapnutém filtračním zařízení, které zajistí potřebnou cirkulaci vody.
Měření a úprava pH se doporučuje 1× týdně.

Máte v bazénu řasy?
Řasy mohou mít různé zbarvení (nejčastěji zelené, hnědé nebo černé) a na několik dní vám znemožní užívání bazénu. Vodu nejdříve ošetřete dezinfekcí s rychlým účinkem – chlorgranulátem Akce. Dávkujte maximální doporučené množství dle návodu a nechte působit alespoň po dobu jednoho oběhu filtrace. Následně použijte přípravek Na řasy a nechte účinkovat minimálně 12 hodin. Poté je zapotřebí stěny i dno bazénu očistit mechanicky od odumřelých řas a vodu vyvločkovat Vločkou klasik nebo Vločkou super. Dávkování doporučujeme na spodní hranici, aby nedošlo k předávkování, jinak se nemají nečistoty jak vysrážet. Doba působení je cca 12 hodin při vypnuté filtraci. Nečistoty se pomocí vločkovače shluknou do vloček a usadí se na dně bazénu. Vysávání vloček ze dna neprovádějte přes filtraci. Filtr není schopen pojmout naráz tolik nečistot a vločky by se přes filtr vracely zpět do bazénu. Nezapomeňte na zpětný proplach. Než se ve filtraci tlakem vody zvedne písek a než se začne proplachovat, prvních 50-100 l vody teče čistých a teprve potom se začne vyplavovat nečistota. Zpětný chod zastavte, až zase poteče čistá voda.
Po tomto procesu by váš bazén měl být zbaven řas a opět připraven ke koupání.

Zazimování bazénové vody.
Uživatelé bazénu se dělí na dvě skupiny. První skupina na jaře vodu vypustí a na novou plaveckou sezónu napustí čistou vodu. Druhé skupině je líto vodu vypustit a rozhodne se pro pročištění vody a její opětovné užívání.
V obou případech by se měl použít zazimovací přípravek, který má dvě funkce – zamezuje jednak růstu řas a jednak usazování vápenatých usazenin na povrchu bazénu. Tím se usnadní jarní čištění bazénu a jeho uvedení do provozu.
Uživatelé bazénu, kteří na jaře vodu vypustit nechtějí, by měli výběru zazimovače věnovat zvýšenou pozornost. Výrobci předpokládají jarní vypuštění bazénu, a proto mohou do zazimovače použít pěnivou složku proti řasám. Koho by potom při zprovoznění bazénu na jaře potěšila vrstva pěny na hladině? V tomto směru můžeme ujistit uživatele bazénů, že výrobek Na zimu z bazénové řady Vodnář je zcela nepěnivý.
Při zazimování se neřídíme počasím, ale teplotou vody v bazénu. Zazimování provádíme, když se teplota vody ustálí okolo 12 °C.
Jak tedy provést samotné zazimování bazénové vody:
Vodu nejdříve ošetřete chloršokem Akce a proveďte zpětný proplach filtrace. Následně vodu upusťte pod trysku a sběrač. Nyní zakonzervujte vodu odměřeným množstvím přípravku Na zimu podle návodu na etiketě a vodu v bazénu mechanicky promíchejte. Bazén přikryjte plachtou a proveďte zazimování filtračního systému.
Speciální plováky rozložené úhlopříčně na hladině zabrání, aby vám rozpínající se led nepoškodil stěny bazénu. Bezplatným řešením jsou plastové lahve naplněné asi do poloviny vodou. A ještě jedna rada na závěr. Na jaře často váháme, zda už bazén odzimovat nebo zda ještě chvíli s tímto krokem vyčkat. Mezitím se voda otepluje a hrozí růst řas. V této době je možné alespoň do plováku umístit 1× týdně tabletku chloršoku Akce fizzy. Plovák upevněte v místech, kde je hluboká voda, aby se vám nedostal na schodky, kde by vám silná koncentrace chloru způsobila vybělení fólie či plastu.

Jarní čištění bazénu.
Pečlivé vyčištění bazénu zjednodušuje další údržbu vody. Pokud jste bazén před zazimováním vyčistili, ošetřili vodu a dobře ho zakryli, pak stačí očistit stěny nad úrovní hladiny a dopustit vodu do plného stavu. Jestliže byl bazén zazimován narychlo, potřebuje očistu, při které je nutné odstranit všechny nečistoty včetně vodního kamene. Přípravek Na usazeniny naneste v koncentrované podobě, nechte 15 minut působit, případně můžete plochy ještě mechanicky dočistit a poté spláchněte čistou vodou. Pokud je na povrchu bazénu jen běžná nečistota, postačí vám k jeho očištění přípravek Viktor. Pokud je voda tvrdá, vylučují se z ní vápenaté usazeniny, na něž se potom nabalují další nečistoty a vzniká prostředí vhodné pro růst bakterií, řas a virů. V takovém případě je vhodné aplikovat ihned po napuštění bazénu Maskovač tvrdosti. Tento přípravek sníží tvrdost vody, zabrání vzniku usazenin a zároveň na sebe váže ionty vápníku a kovů, které jsou obsaženy ve vodě a způsobují zákaly.
Po naplnění bazénu zkontrolujte filtrační zařízení a můžete přistoupit k ošetření vody, tj. k úpravě pH a k dezinfekci.
Ideální hodnota pH bazénové vody je 7,2-7,6. Pokud je pH vody ve vašem bazénu mimo tuto vymezenou oblast, většinou vám začínají problémy. Na hodnotě pH je přímo závislá účinnost většiny dezinfekčních prostředků. V případě, že je pH příliš nízké, korodují kovové části a zvyšuje se rychlost blednutí barev plastů a fólií, pokud je pH příliš vysoké, vylučuje se vápník z vody a dochází k jejímu zakalení. Ve vzduchu v okolí bazénu dojde ke zvýšené koncentraci chloru, která může způsobit podráždění očních spojivek.
Při běžném používání bazénu se pH vody pomalu mění podle místního složení a tvrdosti vody. U měkkých vod pH klesá, u tvrdých stoupá. Správnou hodnotu pH jednoduše upravíte přidáním prostředku pH plus nebo pH minus při zapnutém filtračním zařízení, které zajistí potřebnou cirkulaci vody.
Při přípravě bazénu na novou sezónu je důležitá i důkladná dezinfekce, protože i když se vám voda po prvním napuštění bude zdát čistá, je v ní obsaženo velké množství mikroorganizmů, které by mohly mít negativní vliv na vaše zdraví. Na prvotní ošetření se používá přípravek Akce nebo Akce aktiv, které rychle a účinně vodu dezinfikují. Hodnota chloru v bazénu by se měla pohybovat v oblasti 0,3-0,6 mg/l. Po dosáhnutí optimální úrovně chloru ve vodě se koncentrace udržuje pomocí pomalu rozpustných tablet. Používání multifunkčních tablet je výhodnější, protože obsahují i látky, které působí proti řasám, napomáhají vyvločkování nečistot a stabilizují chlor ve vodě.
A rada na závěr: pokud máte na jaře vypuštěný bazén, tak po jeho očištění výše uvedenými čistícími přípravky naneste na čisté plochy před napuštěním bazénu ředěný přípravek Na řasy v poměru 1:1. Zničíte tak zárodky řas, které zde ještě mohly zůstat.
 


 

Odeslat článek známému   Vytisknout