Zdravé cachtání pro malé vodníky

Zdravé cachtání pro malé vodníky

Vaše mrně zřejmě ještě nemá potřebu uplavat denně pět bazénů, ale tím větší je jeho batolecí či předškolácká touha cákat a rochnit se ve sluncem prohřáté vodě. Rozhodně mu ji nechcete upřít, jen váháte mezi koupáním v rybníku, na veřejném koupališti nebo v bazénu na zahradě. Co je pro zdraví tak malého dítěte nejlepší varianta?

Od koupání v přírodě vás odrazují informace o řasách a sinicích, nad kterými vaši známí sice lehkovážně mávají rukou, ale vy dobře víte, že co nemusí uškodit dospělému, může způsobit vážné zdravotní problémy dvou- nebo tříletému dítěti (záněty, alergické reakce očí a spojivek, zarudlá podrážděná pokožka, nebo dokonce i střevní a žaludeční potíže).

Pachatelem není chlór, ale jeho příbuzní

Na veřejném koupališti je v tom vedru hlava na hlavě a v brouzdališti si užívá spousta capartů ve věku vašeho dítěte. Jenže se nenecháte ošálit průzračně modrou vodou, protože tušíte, že za její barvu může dezinfekční přípravek s obsahem chlóru, který se ve vodě rozkládá na kyselinu chlornou či chlornanový anion. Možná to nezní hezky, ale v tomhle problém není - samotný chlór zdraví vašeho vodníčka neohrožuje! Na vině jsou vedlejší produkty, jako je trichloramin nebo chloroform, které vznikají navázáním chlóru na dusíkaté a uhlíkaté nečistoty z potu, moče, pokožky a zbytků kosmetických přípravků. A že o takovou „špínu“ ve veřejné vodě není nouze! Přitom trichloramin podle vědeckých výzkumů způsobuje oslabení ochranné funkce sliznice průdušek, což vede k rozvoji průduškového zánětu. A při koupání na veřejném koupališti hrozí dosud ne plně vyvinutým plícím a nevyzrálé imunitě vašeho mrňouse zánět horních cest dýchacích, alergie nebo ekzémy. 

Voda v šoku, dítě v klidu

Máte pravdu, že i vodu v malém rodinném bazénu na zahradě je třeba ošetřit bazénovou chemií, ale výhoda je, že doma máte možnost o výsledné kvalitě sami rozhodovat a kontrolovat ji. Co tedy dělat, aby voda v malém bazénu bez filtrace neohrožovala zdraví vašeho dítěti?
Budete-li pozorně hlídat a pravidelně měřit obsah chlóru, vyloučit nemusíte ani použití chlórové bazénové chemie.

Šetrné vodní hrátky

S ohledem na nízký věk vašeho dítěte je samozřejmě ještě lepší volbou bezchlórová chemie, konkrétně přípravek Guanicid. Je ideální jak pro děti, tak i pro osoby s citlivou pokožkou, poněvadž voda jím ošetřená není cítit po chloru, nedráždí pokožku ani sliznice a nezpůsobuje alergie. Guanicid, který působí proti řasám, bakteriím, virům a plísním, můžete použít v bazénu s filtrací i bez ní. Dávkuje se pouze dvakrát měsíčně a co je důležité, dobře funguje i při vyšších letních teplotách. Jistě se vám bude zamlouvat i fakt, že není v porovnání s chlorovou dezinfekcí o tolik dražší!
Pro úplnost je třeba dodat, že Guanicid umí skvěle dezinfikovat, ale nedokáže zoxidovat organické nečistoty, tvořící se v používané bazénové vodě, a proto jeho účinek musíme kombinovat s kyslíkovou chemií Oxy Light. Avšak i tento přípravek na bázi peroxidu vodíku lze doporučit pro dětské bazény, protože se k dětské a citlivé pokožce chová velmi šetrně.

Zalejte ten rybíz

Ještě jsme se nezmínili o minibazéncích bez filtrace, v nichž neošetřená voda za horkého počasí vydrží maximálně dva dny. Protože malým dětem těžko vysvětlíte, že do vody se nečůrá, je její údržba velmi náročná. Speciální chemie pro malé dětské bazénky bez filtrace už sice existuje, ale jednak je drahá, jednak se ani tak nevyhnete nutné úpravě s pomocí další chemických přípravků. Levnější a ekologičtější varianta je využít vodu z bazénku raději pro blaho vašich ovocných stromů a záhonů.

 

Odeslat článek známému   Vytisknout