Bazén? Za kuchyní doleva!

Bazén? Za kuchyní doleva!

Když ji milujete, není co řešit, a to platí i pro vodu. Neumíte si představit šťastný start do nového dne bez pár temp? Po příchodu ze zaměstnání se uvolníte, teprve až ze sebe smyjete nastřádaný stres? Pořízení vnitřního bazénu sice není levná záležitost, ale vodomilům se tisíckrát vrátí ve formě zdravého ducha ve zdravém těle.

Řekněme si to na rovinu: mít doma bazén je slast. Ráno vyskočíte z postele, aby konejšivou náruč peřin po pár krocích vystřídalo objetí průzračnou vodní hladinou. Na „místo činu“ se vrátíte odpoledne po práci, o víkendu si pak zařádíte ve vodě s dětmi nebo si dopřejete u bazénu drink s návštěvou.

Od kuchyňské linky, z pracovny i z obýváku to máte k vodě kousek. A pokaždé se odehraje stejná alchymická proměna – z vody se vynoříte jako znovuzrození. Aniž by na vás skrze túje civěla zvědavá sousedka nebo závistivý soused, kterému zrovna ulítly včely.

Žádný luxus, ale cesta ke zdraví

Pořízení domácího bazénu není rozmařilost, ale věc zdravého životního stylu. Vždyť plavání je skvělý sport, který prospívá tělu i psychice. A je škoda se ho vzdávat jen proto, že venku se žení čerti a krytý bazén ve městě je v dlouhodobé rekonstrukci.

Máte-li velký dům nebo velký pozemek u domu a k tomu navíc pár peněz tomu, jděte do toho. Vyšší počáteční investice je sice stinná stránka, ale zas ji ospravedlňují dvě skutečnosti. Provoz vnitřního bazénu není zdaleka tak finančně náročný jako nároky jeho „zahradního bratra“ a rodinní příslušníci budou bezpochyby u/v bazénu pečení vaření, takže o dostatečném využití nemůže být pochyb.

Sklep, nebo francouzská okna?

Samozřejmě je lepší zakomponovat bazén do interiéru již při stavbě domu. Ale nic není ztraceno, ani když už dům máte a bazén ještě ne. Čeká vás však několik stěžejních úkolů: vyřešit odvětrávání a odvlhčování (voda v bazénu se odpařuje), najít vhodný způsob ohřevu vody a vytápění prostoru s bazénem a také umístění bazénové techniky.

Sklep kvůli bazénu nevyklízejte, zasadit ho do suterénu je náročné (i když ne nemožné) a uživatelsky ne zrovna komfortní. Stavebně i technicky jednodušší je přistavět k domu zděnou nebo prosklenou místnost, nejlépe na jižní straně. Pro bazén se dobře hodí také zimní zahrada, která nabízí dostatek tepla i světla a odvětrávání skrze francouzská okna.

Při výběru nešetřete na konstrukci ani na velikosti. Upřednostněte kvalitní bazén pravidelného tvaru s delší životností, a jestli v něm chcete plavat a ne se jen ráchat, počítejte s minimálně dvoumetrovou šířkou, čtyřmetrovou délkou a hloubkou asi metr a půl. A samozřejmě s protiproudem.

Tolik se nenadřete

Bazén v interiéru se udržuje snáz a to se týká i vody v něm. Nad hladinou se nesklánějí větve stromů, které shazují listy při každém fouknutí větru, nehrozí prach ani zbytky rostlin.

Nicméně pokud nehodláte bazén neprodyšně izolovat od okolí a všechny, kdo se chtějí vykoupat, prohnat kompletní dekontaminací, údržbě vody bazénovou chemií se nevyhnete. Zpocená kůže natřená opalovacím krémem, písek nebo hlína přinesené na chodidlech zvenčí, čůrající mimina, pohyb domácích miláčků okolo bazénu dokážou svoje.

Záleží jen na vás, zda si vyberete bazénovou chemii na bázi chlóru nebo bezchlórovou. Každá má svá pro a proti, ale všechny fungují při řádném dávkování spolehlivě a umožní vám bezstarostné koupání.

Jak udržet vodu v interiérovém bazénu čistou?  

● pravidelně uklízejte
Používejte bazénový vysavač na odstranění nečistot ze dna bazénu (písek, kamínky apod.) a síťku na teleskopické tyči na vlasy, šupinky kůže, mrtvý hmyz a další organické zbytky plovoucí na hladině. Nechcete přece připravovat luxusní pohoštění mikroorganismům, které pak posilněné spoustou dobrot rychle dokážou změnit čistou vodu v páchnoucí hnědou stoku.
ověřujte tvrdost vody
S testerem v ruce pravidelně vyhodnocujte tvrdost vody, jež se ideálně pohybuje mezi 7 a 12° N. Při vyšších naměřených hodnotách použijte Maskovač tvrdosti, který zabraňuje vylučování vápenatých a horečnatých solí a tedy i vzniku zákalu a usazenin ve vodě. Po aplikaci přípravku zapněte filtraci, aby se obsah dobře promísil s vodou.
hlídejte pH hodnotu vody
Hodnota pH prozrazuje, zda je voda ve vašem bazénu zásaditá nebo kyselá. Při použití chlorové a bezchlórové dezinfekce by se měly hodnoty držet v rozmezí 7,2-7,6. V případě potřeby srovnejte pH do latě s pomocí přípravků pH minus nebo pH plus. Nezapomeňte pH znovu přeměřit po aplikaci dezinfekčního přípravku.
● doplňte dezinfekci
Chlor v bazénu se má optimálně držet v limitu 0,3-0,6 mg/l. Udržujte jeho obsah ve vhodném rozmezí použitím pomalu rozpustných chlorových tablet nebo přidáním multifunkčních tablet Komplexon.

Obsah Guanicidu, dezinfekčního přípravku bez chloru, doporučujeme udržovat na hodnotě 0,2-0,3 mg/l. Chcete-li mít pojistku, že voda v bazénu vydrží při dlouhodobém používání skutečně čistá, kombinujte Guanicid s přípravkem Oxy Light,  který zajistí oxidaci vzniklých nečistot.
● proplachujte filtr
Pořiďte si výkonný filtr, ideálně pískový. Dokáže šikovně polapit ty největší nečistoty, přitom jeho údržba není složitá a netřeba ho měnit častěji než jednou za dva nebo tři roky.
Jednou za týden ho zbavte všech nečistot, které se na něm zachytily. Jedině tak umožníte bazénové chemii, aby se rozprostřela rovnoměrně do vody a nedržela se jen filtru.
● zakryjte hladinu
V době, kdy nebudete bazén používat, hladinu zakryjte – zabráníte odpařování vody, jejímu ochlazování (ušetříte 30 až 40 procent energetické spotřeby) a také riziku pádu malých dětí a domácích zvířat.

Můj dům – moje lázně

Zbylo vám okolo bazénu místo? Zvažte vybudování domácí wellness zóny. Je to lákavé pořídit si domů malou posilovnu, saunu, vířivku, zkrátka všechny vymoženosti, které vám pomohou cítit se na světě za každých životních okolností dobře.

Říká se – všude dobře, doma nejlíp. U vás to jistě bude platit stoprocentně!

Odeslat článek známému   Vytisknout