Když bazén usne jako špalek

Když bazén usne jako špalek
Nastává čas prvního punče a posledního plaveckého tempa v bazénu na vaší zahradě. Zatímco vy se uchýlíte do teplé kuchyně, bazén zůstane do začátku další sezóny venku. Staral se o vaše potěšení a kondici, tak teď je řada na vás, abyste se postarali o něho. Důkladně ho zazimujte, abyste se oba na jaře zase ve zdraví setkali.

Věřte, že za pečlivost při zazimování se vám bazén odvděčí – vydrží více sezón a nabídne lepší vodu. Než se ale pustíte do akce, podívejte se na teploměr. Výstřel ze startovní pistole se ozve až ve chvíli, kdy rtuť v noci klesne pod bod mrazu a teplota vody v bazénu mezi 10 až 15º C.

Kdybyste vypnuli filtraci dřív, hrozí nebezpečí, že mikroorganismy by ještě stihly přizpůsobit kvalitu vody k obrazu svému. Což by se vám určitě nelíbilo. Navíc byste si zbytečně přidělali práci při jarní přípravě na novou sezónu. Při teplotě vody do 10 stupňů je už ale voda atraktivní jen pro otužilce a k těm řasy rozhodně nepatří.

Napoprvé a rovnou načisto

Pokud tedy nechcete bazénu přeměnit na porodnici pro milióny mikroskopických breberek, zanechte vodu v něm přes zimu co nejčistší. I když vy sami ho používat nebudete. To znamená, že je třeba:

1. odstranit mechanické nečistoty
Tak pořád je zábavnější luxovat vysavačem dno bazénu, než koberec v obýváku posetý mraky drobků, ne? A nezapomeňte zkontrolovat hladinu bazénu. Plovoucí listí, trávu, mrtvý hmyz a všechno ostatní, co do vody nepatří, seberte ruční síťkou na teleskopické tyči.

2. upravit složení vody (pH, tvrdost, chlór)
Okem nic nepoznáte, a proto si vezměte na pomoc tester. Jedině tak se dozvíte, co vodě v bazénu chybí a co přebývá. Zjistíte-li pH mimo doporučený limit 7,2-7,6, vysokou či nízkou hodnotu upravte přidáním Vodnářových přípravků Ph Plus nebo Ph Mínus.

Aby voda v bazénu zůstala jako křišťál, je rovněž důležitá její tvrdost, přičemž ideál v podobě střední tvrdosti se nachází někde mezi sedmi až dvanácti stupni dH (německá stupnice. Ve tvrdší vodě se začínají tvořit zákaly a usazeniny a to je chvíle pro Maskovač tvrdosti. Jeho měkké srdce nedovolí vápenatým sloučeninám, aby se usadily, a zároveň Maskovač pojme do své drsné náruče všechny ionty železa a manganu, které by jinak kalily vodu.

A ještě tu máme obsah chlóru, který nesmí přesáhnout hodnotu 0,3 mg/l. Srovná ho chlorová dezinfekce Akce, jež půjde neúprosně po krku všem nečistotám, řasám a bakteriím.

3. zapnout filtraci
Necháte ji běžet tak dlouho, dokud se voda v bazénu pořádně nepromíchá. Jedině tak mohou Vodnářovy přípravky předvést, co dokážou.

Nevytahujte ten špunt!

Možná si říkáte, že jednodušší a také levnější by přece bylo bazén vypustit. Jenže to byste riskovali porušení jeho konstrukce. Jedinou výjimku tvoří starší bazény z betonu, anebo ty, jež jsou uvnitř obložené dlaždicemi. Voda by po zamrznutí způsobila v pórech v betonu a ve spárách mezi dlaždicemi paseku v podobě prasklin. Máte-li doma moderní nadzemní či zapuštěný bazén, vody jen upusťte, asi na úroveň deset centimetrů pod skimmer a pod úroveň vratné trysky. Tedy tak aby plovoucí led nemohl rozbít skimmer, trysky, protiproud, světla a další součásti vybavení bazénu. Zbylá voda může klidně vyrobit kluziště, bazén to v pohodě vydrží.

Máte upuštěno? Teď konečně můžete do vody nalít Vodnářův speciální koncentrovaný přípravek Na zimu, který je nepěnivý a zabraňuje tvorbě řas a srážení vápenatých usazenin na stěnách bazénu. Tato prevence je nezbytná, pokud je bazén z poloviny plný stojaté vody, protože filtrace odpočívá. Jestli se i letos bude opakovat teplá zima, kdy se teplota vody v bazénu může i několik dní po sobě vyhoupnout nad 12ºC, zbystřete a přilejte pro jistotu další dávku zazimovacího přípravku.

Není to povinné, ale dobře uděláte, když položíte na hladinu speciální dilatační plováky nebo alespoň PET láhve či obaly od Vodnářových přípravků naplněné nemrznoucí kapalinou. Rozpínající led pak bude tlačit na ně a ne na stěny bazénu, které by mohly prasknout.  

Co můžete, odmontujte

Vydržte, právě se dostáváme k předposlední položce na zazimovacím seznamu, a sice k vyčištění příslušenství bazénu.

● Profoukněte filtrační zařízení, aby v něm nezůstala ani kapka vody. Zbytky vody z potrubí vysušíte přes skimmer s pomocí kompresoru. Odmontujte čerpadlo a hadice, vypusťte vodu z filtrační nádoby. Nezapomeňte propláchnout pískovou náplň filtrace, nebo máte-li kartušovou filtraci, properte kartušové vložky.
● Používáte-li mobilní filtraci, po očištění ji odmontujte a odneste na suché místo, kde nehrozí mráz.
● Ochraňte plastový skimmer před ledem vložením dilatačních pomůcek, respektive jednou až dvěma PET lahvemi. Nahradíte jimi přes zimu sběrný koš na hrubé nečistoty v zadní části skimmeru.
● Vypusťte vodu z tepelného čerpadla a odpojte ho od sítě. Máte-li solární ohřev, rovněž odpojte jeho panely, vysajte z nich vodu a uložte na teplé suché místo.
● Vyjměte z bazénu veškeré další vybavení, jako jsou žebříky, madla nebo plavecký protiproud. Očistěte je a uložte na teplé suché místo.

Pod plachetkou… bazén

Nemá-li váš bazén střechu, zakryjte ho plachtou, jež zachytí spadané listí a jehličí. Ideální je hustá síťovina, která zároveň propouští dešťovou vodu, takže ji nepotrhají louže po velkém lijáku. Sníh ale skrze pidiotvory v plachtě neprojde, proto případné závěje raději vzápětí odhazujte.

A teď už si klidně běžte do kuchyně udělat ten punč. Užívejte si tepla a pohodlí na gauči u kamen, těch pár měsíců do jara uběhne jako… jak jinak než jako voda?

Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty