Polopatě - Než skočíte první letošní šipku

Polopatě - Než skočíte první letošní šipku

Léto bez vody a koupání je jako rande bez polibku nebo zmrzlinový pohár, na němž chybí šlehačka. Marná sláva, zahradní bazén se v teplých měsících stává středobodem rodinného života a je třeba ho na to pořádně připravit. Jak to udělat, aby voda v bazénu byla teplá a zároveň zůstávala průzračná jako křišťál? Poradíme vám v reportáži v pořadu ČT Polopatě (neděle 19. 6. v 8.55h).

Na dovádění v bazénu se těší hlavně děti, které se nemohou dočkat dlouhého letního volna a odpočinku od školních lavic. Ale i známí se nenápadně vyptávají, protože už jim chybí grilovačky u vás na zahradě, spojené s možností svlažit se ve vodě.

Ale co známí, hlavně vy sami se těšíte, až po příchodu z práce skočíte do vody a několik rychlých temp vám rychle pomůže ze sebe smýt pracovní stres. Podvečerní drink u bazénu s partnerem či partnerkou je už jen třešinka na dortu, bez které není léto létem.

 

Poctivá příprava na sezónu se vyplatí

Jak to zařídit, abyste si letní sezónu na své zahradě užili na sto procent? Vodnářova doporučení jsou jednoduchá, a pokud se podle nich budete řídit, následná průběžná údržba bazénu v průběhu sezóny vás o mnoho času nepřipraví.

Zkontrolujte techniku.
Nejprve je zapotřebí prohlédnout po dlouhém období nepoužívání stav veškeré techniky, abyste se mohli spolehnout, že vše bude fungovat, jak má. Klíčový je funkční, kvalitní filtr, protože právě on je lapačem nečistot, jež dokážou v horkém létě vzorně upravenou průzračnou vodu rychle změnit v páchnoucí hnědozelenou louži.

● Pořádně ukliďte.
Pokud jste bazén v rámci zazimování vypustili, před napuštěním ho pečlivě vyčistěte od usazených řas, prachu, rostlinných zbytků a veškerých dalších nánosů. Neuškodí, když na celou plochu preventivně aplikujete přípravek proti řasám. Potom vám už nic nebrání v napuštění.

Vlastníte-li naopak bazén, který na zimu netřeba vypouštět, nejprve pomocí síťky vyberte z vody mechanické nečistoty a potom ještě pro jistotu vysajte dno bazénu vysavačem. V případě většího znečištění použijte Vodnářův Vločkovač.

● Filtrujte a zase filtrujte.
Připravte pískovou filtraci, připevněte k ní hadici a dopusťte do bazénu vody, aby sahala minimálně do poloviny skimmeru. Filtrační zařízení nechte běžet následujících 6 až 8 hodin, dokud nezmizí i poslední zbytky nečistot.

● Změřte tvrdost a pH vody
Nyní je třeba ošetřit vodu, aby byla jako kafe jen teplá, nikoliv hnědá. Změřte testerem její tvrdost – ideální hodnoty tvrdosti vody odpovídají 7-12° N, přičemž hodnota tvrdosti bazénové vody nesmí být vyšší než 18° N. V případě odchylky aplikujte přípravek Maskovač tvrdosti. Potom zjistěte pH, které by se mělo pohybovat v rozmezí 7,2-7,6. Je-li třeba, upravte ho.

● Dezinfekce: chlorová, nebo bezchlorová?
Zásadním krokem je výběr dezinfekce. V případě té chlorové oceníte přípravek Komplexon s 80procentním obsahem aktivního chloru, který nejenže spolehlivě dezinfikuje vodu, ale také působí proti tvorbě řas a usnadňuje vyvločkování nečistot. Používá se ve formě tablet, které stačí vložit do plováku anebo rovnou do skimmeru.

Pro případ, že chlor vám nebo někomu z rodinných příslušníků nedělá dobře, vysušuje pokožku nebo způsobuje pálení očí, přirozeně existuje i varianta úpravy vody bez chloru. Vodnářův Guanicid je tekutý přípravek pro bezchlorovou dezinfekci, který se bude zamlouvat vám, ale bakterie, řasy a plísně ho zaručeně mít rády nebudou! Aplikuje se rovnou do vody a lze ho použít do venkovních i krytých bazénů s filtrací i bez ní. Protože umí skvěle dezinfikovat, ale neporadí si stoprocentně s organickými nečistotami, je třeba ho kombinovat s oxidačním činidlem (hodí se přípravek Oxy light). Doporučená počáteční dávka je 30 ml/m³ plus ⅓ oxidačního činidla. Provozní dávkování je poloviční, tedy 30 ml/m³, přičemž množství oxidačního činidla zůstává stejné.

Po aplikaci dezinfekce zapněte v bazénu cirkulaci, aby se zvolený přípravek pořádně smísil s vodou. Znovu změřte pH vody a případně upravte.

A pak už jen hlídejte a pravidelně měřte

Horké letní dny jsou pro toho, kdo se stará o bazén, obdobím zvýšené pohotovosti. Vysoké teploty urychlují bujení i rozklad všech živých organismů, takže pokud organickým vetřelcům včas neřeknete „stop“, rychle si zaberou bazén pro sebe. Ke znečištění vody samozřejmě přispívají i uživatelé bazénu (zpocení, namazaní opalovacími krémy, s nohama od hlíny a písku apod.), čili pořízení zahradní sprchy jako preventivního opatření není od věci.

Jakmile zjistíte, že něco není v pořádku, voda zmatněla a ztratila jiskru, ihned aplikujte Vločkovač nebo jiný flokuační přípravek a nečistoty následně odstraňte bazénovým vysavačem. Dopusťte vodu, změřte hodnoty pH a použijte případně dezinfekci. Hodit se vám bude dezinfekční přípravek Akce, který – jak už jeho název napovídá – slouží k šokové úpravě vody a odstraňuje veškeré organické nečistoty. Panují-li letní vedra, uděláte dobře, když bazénu dopřejete tuto rychlou očistnou kúru jednou týdně v rámci prevence.

Jak už bylo řečeno, pokud jste přípravu bazénu na sezónu pojali poctivě, pravidelná péče během sezóny nebude nikterak náročná – stačí pravidelně odstraňovat nečistoty ze dna, kontrolovat množství dezinfekce, měřit a upravovat hodnotu pH a jednou týdně propláchnout filtr. Krásně tak stihnete sami si zaplavat, užít si vodního řádění s dětmi i drink s partnerem na břehu. A i na ten pokec u grilovaného steaku s příbuznými a známými vám jistě zůstane dostatek času.

 

Odeslat článek známému   Vytisknout